Constituency INC Candidate
Constituency INC Candidate
Puthuppally Oommen Chandy  
Haripad Ramesh Chennithala
Pathanapuram Actor Jagadeesh
Chengannur PC Vishnunadh
Kottayam Thiruvanchoor Radhakrishnan
Tripunithura K Babu
Aruvikkara K.S Sabarinadhan
Kazhakoottam M.A. Vaheed
Vattiyoorkavu K. Muraleedharan
Mananthavady P.K Jayalakshmi
Kayamkulam M. Liju
Malampuzha VS Joy
Uduma K Sudhakaran
Muvattupuzha Joseph Vazhackan
Angamaly Roji M. John
Thrissur Padmaja Venugopal
Nilambur Aryadan Shoukath
Beypore MP Adam Mulsi
Nemmara AV. Gopinath
Kunnamangalam T. Siddique
Thavanur S. Iftiqaruddin
Ponnani PT. Ajay Mohan
Perumbavoor Eldhose Kunnappilly
Nadapuram K. Praveenkumar
Koyilandy N. Subramanian
Kovalam M. Vincent
Thrikkaripur KP. Kunhikkannan
Palakkad Shafi Parambil
Kodungallur KP. Dhanapalan
Mavelikkara Baiju Kalasala
Cherthala Adv S. Sarath
Vaikom Adv Saneesh Kumar
Peravoor Sunny Joseph
Aroor Adv. CR. Jayaprakash
Konni Adoor Prakash
Irikkur K. C. Joseph
Thrikkakara PT. Thomas
Kochi Dominic Presentation
Udumbanchola Adv. Senapathy Venu
Ottappalam Shanimol Osman
Shornur C. Sangeetha
Ranni Mariayamma Cherian
Kalliasseri Amritha Ramakrishnan
Kottarakkara Savin Sathyan
Chadayamangalam MM. Hassan
Kundara Rajmohan Unnithan
Kollam Sooraj Ravi Kollam
Alleppey Laly Vincent
Neyyattinkara R. Selvaraj
Thalassery AP. Abdullakutty
Kanhangad Dhanya Suresh
Payyannur Sajid Mauwal
Kannur Satheeshan Pacheni
Dharmadom Divakaran Mambaram
Sulthanbathery IC. Balakrishnan
Kozhikode North PM. Suresh Babu
Wandoor AP. Anilkumar
Thrithala VT. Balram
Pattambi CP. Mohammed
Kongad Pandalam Sudhakaran
Tarur C. Prakashan
Chittur K. Achuthan
Chelakkara KA Thulasi
Devikulam AK Mani
Aluva Anwar Sadath
Ernakulam Hibi Eden
Varkala Varkala Kahar
Chirayinkeezhu KS. Ajithkumar
Nedumangad Palode Ravi
Vamanapuram T Sarath Chandra Prasad
Thiruvananthapuram VS. Sivakumar
Parassala AT. George
Kattakkada N. Sakthan
Karunagappally CR. Mahesh
Chathannur Sooranad Rajasekharan
Aranmula K. Sivadasan Nair
Adoor KK Shaju
Peerumade Cyriac Thomas
Paravur VD. Satheesan
Vypeen KR. Subhash
Kunnathunad VP Sajeendran
Manalur O Abdurahman Kutty
Wadakkancherry Anil Akkara
Ollur MP Vincent
Nattika KV Dasan
Puthukkad Sundaran Kunnathully
Chalakkudy TU Radhakrishnan
- Winner