Kerala Assembly Election 1987 Results


Constituency UDF Candidate LDF Candidate NDA Candidate
Constituency UDF Candidate LDF Candidate NDA Candidate
Adoor Thennala Balakrishana Pil R. Unnikrishna Pillai G. Balakrishna Pillai
Alathur C. K. Rajendran
Alleppey Rosamma Punnoose G. Harikumar
Aluva K. Mohammedali T. O. Kather Pillai N. P. Sankaran Kutty
Ambalapuzha V. Dinakaran G. Sudhakaran M. P. Unnikrishnan
Angamaly M. C. Josaphine S. K. Divyan
Aranmula K. K. Sreenivasan P. Sarasappan P. V. Ramchandra Kurup
Aroor Mr. P. J. Francis Mr. K. R. Gouri Amma Mr. H. Jayakumar
Aryanad P. Vijayadas K. Pankajakshan
Attingal Kaviyad Divakara Panicker Anathalavattom Anandan
Azhikode E. P. Jayarajan K. N. Narayanan
Balusseri Vijaya D. Nair K. P. Sreesan
Beypore Abdurahiman T. K. Hamsa Ahalya Sankar
Chadayamangalam K. R. Chandramohan K. Sivadasan
Chalakkudy A. D. Mattathil
Changanacherry C. F. Thomas V. R. Bhaskaran G. Vijayanath
Chathannur C. V. Padmarajan P. Raveendran P. Gopalakrishana Pillai
Chavara K. Suresh Babu Baby John K. Madanan
Chelakkara M. A. Kuttappan K. V. Pushpa Gopi Master
Chengannur M. G. M. Namboothiri
Cherpu V. V. Raghavan P. Chandrasekharan
Cherthala Vayalar Ravi C. K. Chandrappan K. R. Raghavan
Chittur K. A. Chandran
Coyalmannam M. Ayyappan Master T. K. Arumughan Kesavan Ayyappan
Devikulam Ganapathy Sundaram Manickam
Edakkad A. P. Jayasheelan O. Bharathan M. K. Saseendran
Eravipuram A. Yunus Kunju V. P. Ramakrishna Pillai K. N. Rajendran Nair
Ernakulam A. L. Jacob M. K. Sanu
Ettumanoor T. Raman Bhattathiripad Ettumanoor Radhakrishan
Guruvayoor P. K. K. Bava P. C. Hameed Haji P. P. Balaksirhanan
Haripad Ramesh Chennithala A. V. Thamarakshan Nedumthara Unnikrishnan
Hosdurg N. Manoharan Master Pallipram Balan P. K. Velayudhan
Idukki Rosamma Chacko Mary Cyriac Perumana
Irikkur K. C. Joseph James Mathew P. S. Sebastian
Irinjalakuda M. C. Paul Lonappan Nambadan Kalarickkal Ravindranatha
Kaduthuruthy P. M. Mathew P. C. Thomas
Kallooppara A. P. Goplakrishnan
Kalpetta C. Mammutty
Kanjirappally K. J. Thomas
Kannur P. Bhaskaran K. Kunhikannan
Karunagappally K. C. Rajan P. S. Sreenivasan K. L. Thankamani
Kasaragod C. T. Ahamed Ali M. Ramana Rai Sreekrishna Bhat
Kayamkulam K. Gopinathan M. R. Gopalakrishnan M. Salim
Kazhakoottam Navayikulam Rasheed Nabeesa Ummal Raichel Mathai
Kilimanoor K. P. Madhavan Bhargavi Thankappan
Kodakara K. P. Viswanathan M. A. Karthikeyan P. S. Sreeraman
Kodungallur K. P. Dhanapalan V. K. Rajan
Koduvally P. M. Aboobacker V. V. Rajan
Kollam Babu Divakaran G. Rajendran
Kollengode K. P. Gangadhara Menon C. T. Krishnan Venugopala Menon
Kondotty P. Seethi Haji C. Krishnan Namboothiri
Konni V. S. Chandrasekhara Pillai M. M. Vasudevan Nair
Kothamangalam T. M. Jacob T. M. Paily M. N. Chandrasekharan Nair
Kottarakkara E. Rajendran K. Vasudevan
Kottayam Thiruvanchoor Radhakrishn T. K. Ramakrishnan
Kovalam N. Sakthan Nadar V. R. Mani
Koyilandy M. T. Padma T. Devi A. K. Sankara Menon
Kozhikode North M. Kamalam M. Dasan C. Prabhakaran
Kozhikode South K. K. Mohammed C. P. Kunhu K. Hassankoya
Kundara Thoppil Ravi J. Mercykutty Amma S. Ramakrishna Pillai
Kunnamangalam K. P. Raman C. P. Balanvaidyar K. P. Vasu
Kunnamkulam V. Balram K. P. Aravindakshan E. Ragunandanan
Kunnathunad T. H. Musthaffa V. B. Cherian T. S. Raveendranath
Kunnathur K. K. Balakrishnan T. Nanoo Master Reghunath S. Kallada
Kuthuparamba P. Ramakrishnan K. P. Mammoomaster C. K. Padmanabhan
Kuttanad M. M. Antony V. S. Vijaya Kumar
Kuttippuram Korambayil Ahamed Haji Choorappilakkal Alavikutt K. Kesavan Nair
Mala K. Karunakaran Meenakshi Thampan V. A. Rahiman
Malampuzha A. Thankappan T. Sivadasa Menon Durairaj
Malappuram P. K. Kuhalikutty K. Velayudhan
Manalur V. M. Sudheeran P. C. Joseph M. S. Raghavan Master
Manjeri Isaq Kurickkal M. Gopinath
Manjeswar Mr. Cherkkalam Abdulla Mr. Dr. A. Subba Rao Mr. H. Shankara Alva
Mankada K. P. Abdul Majeed P. Moidu K. Velayudhan
Mannarkkad Kalladi Mohammed P. Kumaran M. P. Sreevally
Mararikulam T. J. Anjelose M. P. Bhargavan
Mattancherry M. J. Zakaria T. M. Mohammed
Mavelikkara S. Govinda Kurup P. K. Vishnu Namboothiri
Meppayur A. V. Abdurahiman A. Kanaran P. K. Sreedharan
Muvattupuzha A. V. Isac Ajith
Nadapuram N. P. Moideen Satyan Mokeri C. P. Kannan
Nattika Sidhardhan Kattungal Krishnan Kaniaparambil E. P. Ravi
Nedumangad Palode Ravi K. V. Surendranth
Neduvathur Mr. B. Raghavan Mr. A. Narayanan
Nemom V. J. Thankappan
Neyyattinkara K. C. Thankaraj V. N. Gopalakrishnan Nair
Nilambur Aryadan Mohammed Devadas Pottekkat C. Vasudevan Master
Njarackal Mr. Malippuram Bhaskaran Mr. P. M. Velayudhan
North Wynad Mr. K. Raghavan Master Mr. K. C. Kunhiraman Mr. Palliyara Raman
Ollur Raghavan Puzhakadavil A. M. Paraman K. S. Karunakaran Master
Ottappalam K. Sankaranarayanan Aravindakshan
Pala K. M. Mani
Palakkad C. M. Sundaram Girija Surendran V. S. Muthuswamy
Palluruthy M. K. Rgahavan Damodara Sarma
Pandalam Damodaran Kalasseri V. Kesavan
Parassala N. Sundaran Nadar M. Sathyanesan
Paravur A. C. Jose N. Sivan Pillai Mohan Kumar
Pathanamthitta K. K. Nair Damodaran Pillai
Pathanapuram A. George E. Chandrasekharan Nair A. V. Muraleedharan
Pattambi Leela Damodara Menon K. E. Ismail Pookkathri Rajagopalan
Payyannur M. K. Raghavan C. P. Narayanan P. P. Karunakaran Master
Peerumade K. K. Thomas C. A. Kurian
Perambra K. A. Devasia A. K. Padmanabhan Gangadhara Kurup
Peravoor K. P. Noorudeen Kumar Narath
Peringalam E. T. Mohammed Basheer Gopalan Parambath
Perinthalmanna Nalakathu Soopy R. N. Manazhi P. G. Panicker
Perumbavoor P. P. Thankachan Sarojini Amma
Piravom Benny Behanan Gopi Kottamurickal
Ponnani P. T. Mohanakrishnan E. K. Imbichibava T. N. Baharathan
Poonjar P. K. Raghu
Punalur J. Chitharanjan G. Vipinchandran Nair
Puthuppally Oommen Chandy V. N. Vasavan M. S. Karunakaran
Ranni K. I. Idikkula Mappila T. K. Ramakrishnan
Sreekrishnapuram P. Balan E. Padmanabhan A. Sukumaran
Sulthanbathery K. K. Ramachandran Master P. C. Mohanan Master
Taliparamba K. K. N. Pariayaram P. M. Balachandran Master
Tanur E. Ahamed K. Bapu M. Jayachandran
Thalassery K. Sudhakaran Kodiyeri Balakrishnan Nct Madhusoodanan
Thiruvalla P. C. Thomas Prathapachandra Varma
Thiruvambadi P. P. George Mathai Chacko K. Prabhakaran
Thiruvananthapuram
Thodupuzha M. C. Mathew M. N. Jayachandran
Thrikkaripur K. Kunhikrishnan Nair E. K. Nayanar K. V. Laxmanan
Thrissur E. K. Menon Puthezhathu Ramachandran
Thrithala M. P. Thamy M. K. Krishnan T. V. Velayudhan
Tirur K. Moideenkutty Haji K. Janachandran Master
Tirurangadi C. T. Kunhalikutty Keyi E. P. Muhammedali M. P. Pushparajan
Tripunithura V. Viswanatha Menon C. S. Muraleedharan
Trivandrum North G. Karthikeyan M. Vijayakumar K. G. Marar
Trivandrum West M. M. Hassan T. J. Chandrachoodan
Uduma K. P. Kunhikannan K. Purushothaman M. Umanath Rao
Udumbanchola Mathew Stephen M. Jinadevan Krishnankutty Gopalan
Vadakara A. Sujanapal K. Padmanabhan
Vadakkekara M. I. Shanavas S. Sarma Sivarama Kurup
Vaikom P. K. Gopi P. K. Raghavan
Vamanapuram N. Peethambara Kurup Koliyakode N. Krishnan Nai N. Chakrsapani
Varkala Varkala Radhakrishnan
Vazhoor P. C. Thomas Kanam Rajendran S. Sivarama Panicker
Wadakkancherry K. S. Narayanan Namboodiri E. Chandran
Wandoor Pandalam Sudhakaran U. Uthaman K. Gopalan
- Winner